fbpx

Zimné turistické oblečenie a ako si volíme jeho vrstvy

Ako si správne vybrať zimné turistické oblečenie je určite riadna dilema, obdobne ako v iných outdoor aktivitách. Dnes sa s vami podelíme my, ako chodíme oblečení práve keď nebeháme, neskialpujeme a nelezieme. Vysvetlíme si princíp kombinovania vrstiev tak, aby bolo naše oblečenie na turistiku čo najefektívnejšie. Samozrejme netreba opomenúť, že niektorí ľudia chodia po horách rýchlejšie , iní pomalšie. Tomu treba určite tiež adekvátne prispôsobiť oblečenie a jeho schopnosť odsávať pot a transportovať do vyššej vrstvy.

Princíp kombinovania vrstiev pri outdoor oblečení. 

Princíp je veľmi jednoduchý. Ide o to, že chceme z najspodnejšej vrstvy, ktorá je v priamom kontakte s telom transportovať pot na vrchné vrstvy oblečenia, aby bola kontatná vrstva suchá. Ďalšiou výhodou vrstvenia je ovšem tepelná izolácia. Preto používame ako prvú vrstvu funkčné prádlo. Druhú zateplené alebo stretchové bundy . Vrchnú vrstvu na to buď ďalšiu izolačnú vrstvu, alebo už rovno ochrannú vrstvou. Do ochrannej vrstvy patria už softshell bundy, a napremokavé prípadne neprefúkavé bundy.

Zimná turistická výbava z pohľadu tygra

Vrchné funkčné prádlo na zimnú turistiku

Veľmi dobre sa mi osvedčila kombinácia CoolMax trička bez rukávov od Sensoru. Následne na to Sensor double face s dlhým rukávom. Pričom spodný coolmax nasaje pot a transportuje ho na vrchnú vrstvu . Sensor Double Face môžete používať z oboch strán. Jedna strana je pre teplejšie podmienky a druhá pre tie chladnejšie. Naozaj sa v jednej potím keď v ňom valím a v druhej výrazne menej, po prevrátení trička. Veľmi zaujímavy výmysel, a hlavne praktický.

Ako sa spravne obliect na zimnu turistiku

Poprosil som v tejto sekcii aj nášho Thoma, nech sa k tomu vyjadrí.

THOM: Ja mám otestované a overené merino tričko Kamenec od Froggywear. Používam ho celoročne vďaka vlastnostiam merino vlny. V lete príjemne chladí a v zime hreje aj keď je mokré. Táto univerzálnosť mi sedí a nepotrebujem riešiť nič iné. Keď trocha viac prituhne, používam merino rolák Icebreaker BF 260 TECH TOP M. Nekompromisná kombinácia 🙂 .

Zhrnutie spodnej vrstvy:

Stredná vrstva na zimnú turistiku

Toto je vrstva ktorá slúži na to, aby ďalej odsávala pod zo spodnej vrstvy a zároveň slúžila ako ďalšia izolačná vrstva. Ak nevúka silný vietor toto je vrstva ktorá sa používa aj pri šlapaní do kopca. Zároveň slúži aj na to, aby vás nechladila vrchná vrstva, ktorou je fukerka, alebo vetrovka proti dažďu. Prí páperke alebo primaloftke to ovšem nevadí.

Prvou strednou vrstvou je Ferrino elastická bunda Madryn, zo strečového a oderu odolného materiálu.

Ako sa spravne obliect na zimnu turistiku

Druhou alternatívou je veľmi technická bunda Karpos Odle, ktorá disponuje mnohými vreckami a rôznumi materíalmi. S obomi bundami som spokojný, rozdiel nájdete v cene, v dizajne, v prepracovanosti, ale v skutku plnia obe svoju úlohu rovnako.

Ako sa spravne obliect na zimnu turistiku

Zhrnutie strednej vrstvy:

Vrchná izolačná vrstva

Na izoláciu pred mám možnosť a skúsenosť s používaním štyroch búnd. Prvá je Ferrino Viedma bunda. Je to primaloft bunda, ktorá má už teraz nový model a nový strih. Táto bunda je aj neprefúkavá, pretože je potiahnutá vrchným pertex materiálom. Zároveň jej zbaliteľnosť je prijateľná. Tak ako pri väčšine týchto búnd.

Ako sa spravne obliect na zimnu turistiku

Druhou je Karpos Lyskam bunda. Táto používa ako izoláciu náplň Polartec Alpha, ktorá bola navrhnutá pre požiadavky americkej armády. Byť spratná, dýchať a dobre izolovať. Z bundy máme aj hotovú recenziu.

Ako sa spravne obliect na zimnu turistiku

Treťou je bunda Karpos Life, ktorá používa ako izoláciu Primaloft Silver. Bunda je už ozaj do veľkých mrazov so zaizolovanou kapucňou. Bundu som testoval najmä v Gruzínsku. Tiež sme o nej napísali recenziu.

Ako sa spravne obliect na zimnu turistiku

Obe Karpos bundy si však potrpia na vysokú cenu. Poslednou možnosťou je páperová bunda Karrimor, tiež zrecenzovaná u nás. Páperová bunda je ešte spratnejšia ako jej syntetické kolegyne, avšak veľmi náchylná na vlhkosť a je možné ju používať ako vrchnú vrstvu len keď je ozaj sucho. Pretože ak vám páperie navlhne, zmokne, stráca na vlastnostiach. Takže ju používajte len keď je suchá zima, alebo majte na nej vrchnú ochrannú vrstvu.  Táto bunda je aj cenovo najprijateľnejšia, avšak aj najmenej prepracovaná. Strihy má však Karrimor záhadné, takže si dávajte pri tom pozor :).

Ako sa spravne obliect na zimnu turistiku

Zhrnutie vrchnej izolačnej vrstvy:

Vrchná ochranná vrstva

Tu je bez debaty nekompromisná Ferrino Kunene nepremokavá a ľahká bunda. Na tento produkt vyšla aj veľmi dobrá recenzia. Cenovo je tiež táto bunda veľmi prijateľná. Výborna dýchateľnosť, spratnosť, nepremokavosť, oder. Bundu mi finálne prehryzol kamarátov Baskervill, napriek tomu sa nepára ďalej 😀 (deformácia testera).

Ako druhú bundu uvádzam ťažkého borca Black Diamond Mission SKi shell, čo je fakt drsná bunda na zimu a používa Gore- tex membránu. Je technicky veľmi prepracovaná a má mnoho vychytávok. Používať ju môžete od lezenia, cez skialp/ freeride až po turistiku. Ja som ju zatiaľ testoval na zimnej turistike vo Vysokých  Tatrách s ľahkými prvkami lezenia. Bunda je dosť drahá, ale na českom šope ju už dostať o 40 % nižšiu cenu.

bunda black diamond mission ski shell

Zhrnutie vrchnej ochrannej vrstvy:

Spodné funkčné prádlo pod turistické nohavice na zimu

Túto zimu som mal možnosť skúšať tri rôzne značky a tri rôzne druhy spodného a funkčného prádla na turistiku. Pre túto pomalšiu aktivitu sa mi najviac vyprofilovalo spodné prádlo Sensor Double face. Je to funkčné prádlo od českej firmy.

Ako sa spravne obliect na zimnu turistiku

Dobre sa osvedčilo aj funkčné prádlo od frmy ZAJO, ale to už nie je žiaľ v predaji.

Keď viem, že pôjdem ozaj do treskúcej zimy tak si dávam ako spodné prádlo zimné elastické nohavice ZAJO ALPINE, na ne sme tiež písali recenziu. Škoda, že sa tiež nevyrábajú. Takže, do treskúcich mrazov sú dobre hrubé elasťáky, to je info pre vás.  Nedalo mi však a tak som exploroval, prišiel som na to, že je ozaj ťažké nájsť hrubšie flisové alebo elastické nohavice. Svôjho času som mal DirectAlpine TONALE hrubé stretchové elasťáky, a u nich som našiel niečo obdobné, dostupné a flisové 🙂

Zhrnutie funkčného prádla pod nohavice:

Turistické nohavice na zimnú turistiku

Na túto príležitosť používam dvojo nohavíc. Jedni keď chodím len na horské chaty a viem, že ďalej nepôjdem. Tým pádom mám aj ľahší ruksak a idem rýchlejšie.

Sú nimi Ferrino elastické nohavice Blouberg, ktoré sme tiež testovali už dvaja z nás . Tieto však žiaľ nie sú už dlhšie dostupné od výrobcu a následne predajcu. Všetci ich v nádejach očakávame.

Na dlhšie výlety používam Ferrino Vincent, kedy viem, že bude ozaj zima a pôjdem pomalšie. Sú to skitouringové nohavice, čiže aj na skialp aj na zimnú turistiku, od výroby sú k dispozícií s trakmi. Tieto nohavice som používal v Zimných Tatrách ale aj v Alpách v oblasti Aiguille du Midi. Na video, je vidieť tieto nohavice na ľadovci.

Keby neboli dostupné tak máme aj ich osdvedčený ekvivalent zo značky Karpos Schiara, tie však už nie sú také teplé. O tom potom v ďalšiom článku o skialpovej výstroji.

Zhrnutie zimných nohavíc na turistiku

Toľko k zhrnutiu zimného turistického oblečenia na hory a kombinovania jeho vrstiev. Veci vyššie popísane, sú možnosti, ktoré nám dovolili naše testovacie kapacity.

Problematiku zimného turistického oblečenia riešil raz už aj náš Thom na tomto linku

Komantáre

komentárov