Predstavujeme: svalové elektrostimulátory Compex

logo Compex

Ja osobne som o svalových elektrostimulátoroch počul prvýkrát pred niekoľkými dňami, keď Tyger dostal od sportdeluxe.sk na vyskúšanie jeden takýto výrobok. Kedysi dávno som síce videl v teleshoppingu zrejme niečo na tento štýl, nejaký super abs či čo, ale to som nebral vážne. 😀 Ale keďže sa Tyger práve vybral na 10 dní do Gruzínska a obával sa, že s daným prístrojom ho nepustia cez letiskovú kontrolu, slovo dalo slovo a zariadenie som dostal na chvíľu ja – aby som vyskúšal jeho možnosti pri regenerácii mojej zlomenej (teda teraz už zrastenej) nohy.

O aký prístroj sa jedná?

Model Energy od výrobcu Compex. Podľa slov firmy: „Compex je líder v oblasti elektrostimulácie a napreduje vo výskume elektroterapie neustálymi inováciami a zlepšeniami. Od prevencie zranení a rýchlej regenerácie po nárast sily svalov a zlepšenie výdrže, Compex ponúka športovcom a aktívnym ľuďom najinteligentnejší nástroj na zlepšenie ich výkonov.“

Ako to funguje?

Elektrostimulácia funguje prostredníctvom stimulácie nervových vlákien v svaloch pomocou elektrických impulzov. Tieto impulzy sú do tela prenášané sústavou elektród upevnených na koži. Dajú sa využiť dvojako – na stimuláciu motorických nervov a na stimuláciu senzorických nervov.

Pri stimulácii motorických nervov prístroj napodobňuje elektrické impulzy, ktorými mozog riadi svaly. Tieto impulzy potom vybudia daný sval ku kontrakcii – mechanickej práci. V závislosti na napätí impulzov, ich frekvencii a tvare je možné simulovať rôzne druhy záťaže – od masáže cez vytriasanie až po riadnu makačku.

Stimuláciou senzorických nervov je zase možné uľaviť od bolesti – elektrickými signálmi prístroja sú nahradené signály bolesti. Tiež je možné stimuláciou zvýšiť produkciu endorfínov.

Compex Energy

Compex Energy
Prístroj s pripojenými káblami na napájanie elektród

Zariadenie, ktoré máme zapožičané od sportdeluxe.sk (výhradný distribútor pre SR) patrí k športovému radu modelov firmy Compex. Ponúka 23 módov elektrostimulácie rozdelených do troch kategórií – šport, zdravie a krása. Námatkovo napríklad vytrvalosť, výbušná sila, okysličenie, ťažké nohy či rysovanie.

Compex Energy
Výber z módov

Z hľadiska technického riešenia ma na prvý pohľad veľmi upútala jedna vec – prístroj je napájaný akumulátorom s napätím 4,8 V. Tento sa dá dobíjať pomocou priloženej sieťovej nabíjačky – akurát je znemožnené pripojiť naraz nabíjačku aj elektródy (no teda, ono by to možné bolo s trochou násilia, prípadne skrutkovača … 😀 ale pri korektnom používaní nie). Takže sa ani omylom nemôže stať, že budete mať po sebe elektródy a prístroj bude zároveň pripojený na 230 V. 😀 Ešte lepšia ochrana pred takýmto konaním je to, že Tyger v rámci balenia sa do Gruzínska nevie tú nabíjačku nájsť, takže máte prístroj bez nej (túto drobnosť som vyriešil v štýle MacGyvera 3 tvarovanými plieškami a externými baterkami 😀 ).

Compex Energy
Originálny akumulátor (ktorý momentálne nemám ako nabiť) a napájanie článkami

Výrobca určite počítal aj s použitím bežných batérií, pretože po vybratí originálneho akumulátora tam sú presne vytvarované uloženia, dokonca aj s vyznačenou polaritou. Jediné, čo chýba, sú prepojovacie pliešky – tak som ich tam provizórne dorobil. Predpokladám, že tam legálne byť nemôžu – práve kvôli možnosti dobíjania priamo v prístroji. Ono by sa totiž potom mohlo stať, že tam dáte nenabíjacie baterky, zabudnete na to a pripojíte nabíjačku – no a nenabíjateľné články reagujú na nabíjanie hlavne produkciou tepla a prípadným vytečením. Takže v štýle Mythbusters: Do NOT try this at home. 😀

Čo očakávam?

Vlastne zatiaľ asi nič … 😀 Keďže ešte predvčerom som nevedel, že také niečo vôbec existuje. Zatiaľ som podrobne čítal návod a pozeral nejaké videá, ako to funguje. Pekne sa mi to naviazalo na nedávne čítanie o riadení svalovej kontrakcie v Atlase fyziológie človeka. Skúšal som masážny mód na prednom stehennom svale a vytrvalostný mód na lýtku. Zaujímavý pocit, keď sval len tak sám od seba maká, napína sa, trasie …

Compex Energy
Compex v akcii

No hlavne si od Compexu Energy sľubujem to, že budem môcť zapájať iba svaly regenerujúcej nohy a tú zdravú nechám na pokoji. Momentálne je medzi nimi výrazný nepomer vo veľkosti a výkone svalov – keby som sa rozbehol, tak asi chodím do kruhu. 😀 Tá zdravá sa riadne vytrénovala, keď som na nej 6 týždňov hopsal a tá, čo bola v sadre, sa len teraz začína rozhýbavať a pomaličky trénovať.

Zajtra sa mám stretnúť aj so zástupcom sportdeluxe.sk, ktorý mi má dať inštruktáž. Po uplynutí skúšobnej doby Vám sprostredkujeme dojmy.

Na záver video od výrobcu:

Logo Petrík@janurky.sk
3009 Celkovo prečítané 5 Dnes prečítané

Komantáre

komentárov