fbpx

Outdoor tip: Ako sa obliecť na zimnú turistiku

Ako sa obliecť na zimnú turistiku

Hory sú v zime iné. Krajšie ale aj nebezpečnejšie. Po jeseni je zima moje druhé najobľúbenejšie ročné obdobie. Doslova prekope dizajn kopocov  do oblín a plynulých línií tak, že krajina vôkol nás vyzerá ako jedna biela nádhera. Okrem týchto benefitov prichádza do hôr aj chladnejšie počasie, sneh a výdatne menšia porcia svetla. Ako sa pripraviť na takú zimnú „jednodňovku“ si dnes v oudoor tipe povieme.

Zima na horách (© Thom)
Zima na horách (© Thom)

Základom dobrého oblečenia sa na turistiku (nielen tú zímnú) je vrstvenie.  Správne (cibuľové) vrstvenie pozostáva z troch vrstviev:

  • Základná vrstva
  • Termoizolačná vrstva
  • Ochranná vrstva

1. Základná vrstva na zimnú turistiku

Do základnej vrstvy na zimnú turistiku spadá krátke tričko, tričko s dlhým rukávom – termo, spodné prádlo. Obzvlášť v zime treba rátať aj s náhradnou základnou vrstvou. Náhradné termotriko do batohu hodím vždy. Používam kombináciu Termotrička a merino trička od Zaja. Obidva kúsky tyger poctivo testoval. Používam ho presne v tom poradí ako som napisal. Na telo dám termotričko a na to merinotričko pre lepší odvod vlhkosti (potu). Keď vystúpim na vrchol, podľa potreby vymením termotričko, alebo len merinotričko. Osvedčené mám aj priliehavé tričko od firmy Termovel. Toto tričko používam, keď je napríklad inverzia a hore je teplota niekedy až do plaviek 🙂 .

Merino tričko a termo od Zaja (zdroj: zajo.net)
Merino tričko a termotričko (zdroj: zajo.net)
TIP:Nabíjateľná čelovka, ktorá nesklame v mraze a poteší svojou výdržou a odolnosťou

2. Termoizolačná vrstva na zimnú turistiku

Hlavnou funkciou druhej vrstvy je izolácia tepla, ktoré telo vytvorí a zároveň neprepustenie vlhkosti a studeného vdzuchu k telu. Závisí tiež od toho v akom tempe a podmienkach sa turista nachádza. Niekedy mi telesnú vlhkosť stíha odvádzať  iba merinotričko, inokedy práve termoizolačná vrstva. Obľúbil som si a používam polartecovú mikinuPolartec má vynikajúce vlastnosti a to: vysokú priedušnosť, elasticitu materiálu, rozptyl vlhkosti umožní rýchlejšie odparovanie potu a rýchlo schne. Prvé dve vrstvy je dobré si vybrať z meteriálov, ktoré sú rýchloschnúce. Používam polartecovú mikinu – bundu od Zaja a striedam ju s merino rolákom.

Polartecová mikina od Zaja (zdroj: zajo.net)
Polartecová mikina  (zdroj: zajo.net)

3. Ochranná vrstva na zimnú turistiku

Ochranná vrstva má chrániť pred nepriazňou počasia, ktoré na horách prekvapí aj keď má byť „pekný“ deň. Neraz sa mi to stalo. Tak ako predchádzajúce vrstvy aj tu sa hodí odvádzanie vlhkosti práve zo spodných vrstviev.  Správny výber ochrannej vrstvy je v v závislosti na klimatických podmienkach. Znamená to správnť určit vlastnosti bundy ako napr: vedeodolnosť, vetruodolnosť, a tepelný komfort.  Samozrejme neexistuje „dokonalá“ bunda ale na nástrahy počasia sa dá pripraviť vhodne zvolenou kombináciou (no ide to do peňaženky). Už nejaký ten rok fičím na softshellovej bunde o ktorej som dávnejšie písal aj recenziu. Je vetruodolná a celkom slušne odvádza vlhkosť. Jednoducho so mnou stíha dýchať aj v trochu rýchlejšom tepme, keď sa človek ponáhľa na východ či západ slnka. Pri vodeodolnosti z nej nikdy nebude „pršiplášť“ ale mrholenie, či sneženie vždy zvládla a na chatách a útulniach rýchlo schne.

Softshellová bunda (zdroj: zajo.net)
Softshellová bunda (zdroj: zajo.net)

Do ochrannej vrstvy patria aj nohavice. Dá sa povedať, že čo platí pre bundu malo by aj pri nohaviciach. Osobne som dlho používal softshellové nohavice na tráky. Hlavne v začiatkoch. Postupom času som začal behávať a inklinoval som k priliehavým a technickým materiálom. Objavil som polartecové zimné elasťáky, ktoré su pre mňa v zime vždy jasnou voľbou. Stíhajú dýchať, sú teplé a čo je dôležité rýchlo, doslova extra-rýchlo schnú. Tyger o nich taktiež písal recenziu. Sú tak teplé, že si  pod ne nedávam skoro vôbec termogate. Jediný prípad kedy som tak urobil bolo -17 stupňov na Baranci.

Polartecové zimné elasťáky (zdroj: zajo.net)
Polartecové zimné elasťáky (zdroj: zajo)

Doplnky na zimnú turistiku

Kvalitné turistické topánky sú samozrejmosťou. Či už s goratexovou membránou, alebo bez nej riadne naipregnované. Dôležitým aspektom sú ponožky. Dva roky používam merino ponožky Trekker od Bridgedale. Sú síce drahé, ale neľutujem ani 1 cent, ktoré som v tomto prípade utratil. Najviac ma prekvapili pri jednej situácii. Nabral sa mi do topánok sneh a ja som postával čakajúc na západ slnka. Cítil som mokro v topánke. Vyzul som sa, vyžmýkal ponožku tiež vložku do topánky a znova sa obul. Trocha som pochodil a zrazu začala ponožka fungovať a hriať. Doslova mi to vyrazilo dych. Ponožky zabrali, keď som to najviac potreboval. Skvelé.

Merino-ponožky (zdroj: bridgedale.com)
Merino-ponožky (zdroj: bridgedale.com)

K doplnkom oblečenia na zimnú turistiku určite ešte patria rukavice, bufka na krk, tvár či hlavu, slnečné okuliare, poriadna čiapka a návleky. Rukavice nosím v dvoch pároch. Tenšie, napríklad z polartecu a potom riadne zateplené. Pri extra teplách niekedy stačia aj tenké bežecké. Bufku nosím z merina. Je úžasne teplá a keď treba vytiahnem si ju až natvár. Čiapku mám takisto z merina a neviem si ju vynachváliť. Posledné dva doplnky oblečenia (bufka a čiapka) sú vyrobené handmade, čiže žiadna outdorová značka ale šikovné ruky nadšenca. K handmade veciam sa chcem dostať niekedy v jednom z budúcich článkov a dať vám tipy na šikovných ľudí. Návleky používam klasické a osvedčili sa mi viac s lankom ako s umelou paskou (upínanie).

I am rock star! (© Ladislav Blaho)
I am rock star! (© Ladislav Blaho)

Tak to je môj dnešný outdoor tip ako sa obliecť na zimnú turistiku.  Fungoval som takto oblečený vo Veľkej a Malej Fatre až po Nízke a Vysoké a samozrejme moje obľúbené Západné Tatry. Dúfam, že Vám článok aspoň trocha pomohol a poradil čo si vziať nabudúce do hôr.

Čo na seba počas zimných behov?

Tématiku zimného turistického oblečenia a jeho vrstvy sme riešili na tomto linku

Komantáre

komentárov