fbpx

Merino tričko Kamenec od Froggywear

Merino tričko Kamenec od Froggywear

Pred nedávnom som robil rozhovor s Jankou z Froggywear v rámci seriálu Outdoor oblečenie made in Slovakia. Do redakcie  sa nám niečo ušlo aj na testovanie. Dnes Vám s radosťou predstavím krátkodobú outdoor recenziu na merino tričko Kamenec.

Merino tričko Kamenec (v červenej, modrej a čiernej farbe)
Merino tričko Kamenec (v červenej, modrej a čiernej farbe)

Merino vlna

Ovčia merino vlna pochádza zo špeciálne vyšľachtených oviec, žijúcich v chladnejších a vlhších oblastiach (Nový Zéland, Austrália). Ovce chráni v drsnej prírode najtechnickejšie prírodné vlákna, ktoré človek síce nedokáže vyrobiť, ale našťastie ich vie spracovať. Tieto vlákna sú oveľa jemnejšie ako tradičná vlna. Merino vlna je hodvábne jemná, má vysokú schopnosť izolácie a je priedušná. Užívateľovi poskytuje pohodlie a mäkkosť. Každé vlákno je zvlnené a elastické, čo prináša vysokú odolnosť a dlhú životnosť textílie. Vďaka pružnosti vlákna sa vlnené oblečenie nekrčí. Vlnené vlákna sú veľmi hydrofilné a majú vysokú absorpčnú schopnosť. Vlna sa netaví ani nehorí, poskytuje tiež vysokú ochranu proti UV žiareniu. Jej produkcia je šetrná k životnému prostrediu a je založená na princípe obnoviteľných zdrojov.. píše Janka na Froggywear.

Merino ovečky, zdroj: therakeonline.com
Merino ovečky, zdroj: therakeonline.com

S merinom som prvýkrát prišiel do kontaktu cez turistické ponožky. Určite to poznáte a hlavne cítite po niekoľko hodinovom pochode hrebeňovkou. S výsledkom som bol veľmi spokojný a tak som začal pátrať po oblečení. Neskôr som si zadovážil merino spodky pre lepší komfort v spacáku pod širákom, mikinu a krátke tričko. Všetky tieto veci však neboli 100% merino. Zo začiatku, asi ako každý, som mal obavu, či ma to nebude hrýzť, preto som volil len určité percento merino vlny (40%, 60%, najviac som mal 80%). Postupom času som sa aj ja dopracoval k 100% merinu (2. vrstva – mikina od Icebraker).

Keď som objavil Froggywear, hovorím si paráda. Merino, slovenské a ešte k tomu handmade ?! Super! Práve tu som sa dozvedel o (ne)škrabaní merina: Vlas vlny Merino má hrúbku 15 až 25 mikrometrov. Väčšina ľudí začína cítiť škrabanie od vlákien silnejších ako 28 mikrometrov. Tenšie vlákna neškrabú, pretože sa pri kontakte s pokožkou ohýbajú. 

Froggywear
Prvú vec som od frogáčov mal multifunkčný tunel Branisko. Používal som ho najmä v chladnejšom počasí na turistiku a beh. Osvedčil sa vynikajúco. Po našom rozhovore pre tyger.sk, sme sa teda dohodli aj na testovaní vecičiek. Prvou z nich je už spomínané merino tričko Kamenec.

 

Prvý kontakt s merino tričkom Kamenec

Merino tričko Kamenec
Merino tričko Kamenec

 

Parametre
– 100% merino
– 145g mäkučký merino úplet
– Hand made šité na Slovensku
– Skutočne bez zápachu oproti umelým funkčným tričkám.

Aktuálna cena
– nájdete tu.

Popis
Merino tričko z veľmi jemného a tenkého úpletu. Aj keď sa potíte, tak nepáchnete.

Tenký merino úplet gramáže 145 g/m2. Na pocit príjemný a ľahký. Zadný diel je predĺžený rovnako ako hrubé verzie tričiek a tak vám nebude fúkať na kríže. Ľahkosť a tenkosť zaručuje výborné schnúce schopnosti a vašu termoreguláciu počas horúcich dní.

 

 

Zloženie
100% merino, metráž je vyrobená v ČR (Česi to proste umí). Hand made šité na Slovensku.

Farba
Z farebnej škály je možné si vybrať tieto variácie: žlto-oranžová, limetkovo zelená, červená, vojenská zelená, tyrkys modrá a oceľovo modrá. Oceľovo modrá farba je novinkou.  Je na dotyk citeľne jemnejšia ako iné farby. Kto sa vyzná v problematike, 16.5 micronov. Ostatné sú okolo 18-20 (pre predstavu). Takže kto sa bojí, že merino predsalen škriabe, nech vyskúša novú oceľovo modrú farbu.

Farebné možnosti merino trička Kamenec: žlto-oranžová, limetkovo zelená, červená, vojenská zelená, tyrkys modrá, oceľovo modrá
Farebné možnosti merino trička Kamenec: žlto-oranžová, limetkovo zelená, červená, vojenská zelená, tyrkys modrá, oceľovo modrá

Použitie
Vhodné ako prvá vrstva počas teplých slnečných dní, alebo aj ako základ pod hrubšie merino. Využijete ho na turistiku, outdoorové aktivity od jari, leta po teplú jeseň, lightweight cestovanie, kedy sa počíta každý gram navyše, cestovanie po tropických krajinách ako je JV Ázia, India, resp. hocikde, kde sa budete potiť už len pri bežnej chôdzi na ulici, alebo aj pod slnečníkom, atď.

 

Testovanie

Turistika

Po doručení sa merino tričko nestihlo ani nadýchnuť a už som s ním valil na prevetranie smer Martinky. Tenkrát poprvé, keď som si triko obliekol, cítil som, že sa jedná o 100% merino. Niežeby škriabalo, ale bol to taký zvláštny pocit. Zhruba po 10 minútach pominul a nevedel som, že niečo na sebe mám. Úplet naozaj jemnučký a ľahký.

Prvý  testing sa niesol v duchu „na ľahko na rýchlo“ – tenisky, krátke gate, bežecký batoh, paličky a môže sa ísť, smer Martinské hole. Skratkami „výškovoplazmo“ hore a behom dole. Merino tričko príjemne hrialo. Pri dele bolo aj vďaka batôžteku statočne mokré, stále však hrialo.

Po skúsenostiach s iným merino tričkom, ktoré obsahovalo cca 60% merina badať, že niet nad čisté merino. V tomto momente som pri 60% vždy cítil na chrbte chlad a musel sa radšej prezliecť. 100% merino tričko hreje aj keď je mokré!

Hore pri vysielači mokrý na totálku, prehodím mikinu. Merino stále hrialo. Vravím si pohoda. Toto človek asi čaká, keď si  naštuduje niečo o merine. Čo ma ale najviac  prekvapilo, bolo extrémne rýchle schnutie. Behom 10 – 15 minút, keď som pofotil okolie, tričko suché. Paráda!

Testovanie-tricka-Kamenec-Froggywear

 

Ďalšia skúška bola ísť na tažko. Okolie Suchého vrchu vo Veľkej Fatre je moja domovina. Na fotke síce merino tričko Kamenec nevidno, ale mal som ho ako prvú vrstvu. 60 l batoh, prevýšenie skoro 600 m na 3 km na test postačovalo. Pod takou záťažou, ste mokrý po pár výškových metroch. Samozrejme som bol mokrý hneď a aj pri prestávkach, keď tažký batoh zhodíte zo seba a cítite ako pot steká po chrbte, pocit tepla naďalej pretrval.

 

Ako sa starať o merino

Janka na froggywear píše: Aby sa uchovali prírodné vlastnosti Merino vlny a aby bolo oblečenie udržané v čo najlepšom stave, musí sa s ním správne zaobchádzať. Väčšina vlnených výrobkov môže byť praná v práčke na vlnený program (na max 30st).

Používajte výhradne pracie prostriedky určené na vlnu. Bežný prací prostriedok je alkalický a obsahuje enzýmy a tie môžu poškodiť správnu funkciu vlneného vlákna. Pred praním obráťte bielizeň naruby. Nepoužívajte aviváž.

Pred prvým nosením odporúčame nové oblečenie vyprať. Pri prvom praní perte samostatne, alebo s rovnako farebnými odevmi. Môže dôjsť k uvoľneniu farby a tým k zafarbeniu inak farebného oblečenia. Pri skladovaní dajte pozor na mole, jedná sa o veľmi jemný prírodný materiál a môžu prehrýzť slabú priadzu. Životnosť textílií je daná spôsobom a intenzitou používania a nemusí byť rovnaká ako dvojročná záručná doba.

Ja som tričko prvý raz pral v rukách a čistej vode. Druhý raz so použil  prací prostriedok špeciálne na outdoor oblečenie a pral na 30-tke. Každopádne to s praním netreba prehánať a ako píše Janka, po túre zavesiť na čerstvý vzduch a je to. Po praní som dal tri treky a pár behov a nebadal zmenu vlastností.

Beh s merino tričkom Kamenec od Froggywear

Pri behu sa merino tričko taktiež osvedčilo. Či sa už jednalo o výbeh/zbeh bez batohu na chrbte so mnou stíhalo dýchať a hriať ma. Tu som si pochvaľoval predĺženú zadnú časť trička – parádna vychytávka, ktorá je väčšinou u tričiek s dlhým rukávom a pri krátkych je skôr raritou.

 

Merino tričko Kamenec zatiaľ absolvovalo:
  • Na ľahko na rýchlo Martinské hole,
  • 4x 3 dni vo Veľkej Fatre (Salaš pod Suchým vrchom, Ostredok, Suchý vrch, Ploská, Borišov)
  • trek v Malej Fatre Šutovo-Chleb-Trusalová
  • prechádzka na Vápeč a Vršatec
  • Na ľahko na rýchlo Lysec, Veľká Fatra
Záver

Čo dodať na záver? Merino tričko kamenec od Froggywear sa pri krátkodobom teste osvedčilo. Medzi výdhody by som uviedol poctivé spracovanie, jemný a ľahký úplet, materiál bez zápachu, predĺžený zadný lém trička a vlastnosti, ktoré som opísal vyššie. Ďalšou výhodou je komunikácia s Froggywear a špeciálny prístup ku každému zákazníkovi.

Ok Thom, si to tu vychválil do nebies! A čo nevýhody? Pri krátkodobom teste som na nič nenarazil. Tričko sa nezačalo žmolkovať (prirodzené správanie vlny), časom k tomu podľa mňa dôjde, nechám sa prekvapiť. Pre niekoho to môže byť cena (45 €, teraz v zľave za 35 €), no ten kto raz skúsi kvalitné 100% merino, bude ochotný si priplatiť. Niekto sa môžno bojí, že merino bude škriabať. Nech sa s Jankou poradí, vyskúša si a ak to nebude ono môže ho do 14 dni nepoužité vrátiť.

Každopádne sa teším na dlhodobú recenziu (hlavne testovanie v Západných Tatrách), kde Kamenec ukáže svoju pravú tvár 😀 . S Froggywear máme aj ďalšiu vecičku v prebiehajúcom testovaní, tak nás sledujte a dozviete sa. Čaute 🙂 .

Komantáre

komentárov