fbpx

Expresky z hôr 25

Expresky z hôr 25, nohy na stôl, káva k tomu a ideme! Dnes sme nadupaní infoškami nielen z bežeckého sveta! Michal Gábriš vypustil krátky film Peak of Limits, v ktorom sa vracia obrazom k expedícii Manaslu. Viete, ktoré ultra nebehal Chuck Norris? No predsa Ut4m a náš Rišo Zvolánek áno! Ako dopadol sa taktiež dozviete. Pozrieme sa na výsledky Tatranskej Šelmy Ultra 2016. Zablúdime na 100 míľ Krajom Malých Karpát, pripomenieme si čo opäť dokázal Štefan Karak, navnadíme sa na UTMB, objavíme novú lezeckú oblasť SALAMANDRA, Tyger niečo pobehá v Tatrách a ukážeme Vám, ako to vyzerá na Ferrate HZS Kyseľ. Máme toho veru dosť, preto hneď začíname!

Peak of Limits

Michal Gábriš prichádza s krátkym filmom Peak of Limits, ktorý dokumentuje boj človeka s veľhorou – Manaslu (8163 m). Michal, Peter Hámor a Horia Colibasanu sa na jar 2016 pokúsili túto horu zdolať a to 2x. Klobúk dole pred Vami, páni! Ako to všetko dopadlo sa dozviete vo filme.

Ultra Tour Des 4 Massifs

Koncom minulého týždňa sa konal pretek Ut4M vo francúzskom Grenoble. Behá sa v úžasnej prírode štyroch masívov Vercors, Oisans, Belledonne a Chartreuse. Skvele nás reprezentoval Richard Zvolánek, ktorý skončil celkovo na výbornom 5. mieste a 3. miesto uchmatol v kategórii na trati 100 km/ 6000 m+, ktorú museli pre nepriazeň počasia skrátiť, dokonca 2-krát. Gratulujeme, Rišo!

Tatranská Šelma Ultra 2016

Tento víkend vo Vysokých Tatrách vyčíňala šelma, Ultra šelma. Na trati 55 km/3100 m+,  makalo 186 bežcov.  V Ultra SkyMarathone zvíťazili Peter a Petra, konkrétne Peter Fraňo s časom 6:14 hod a Petra Mücková to mala za 7:34 hod. Gratulujeme! Prvé 3 miesta v kategóriách si pozrite nižšie:

3. Marína Kissová 7:56 hod

Expresky z hôr 25 - Petra Mücková a Peter Fraňo, víťazi Tatranskej Šelmy Ultra 2016, zdroj: FB page SSkyA
Expresky z hôr 25 – Petra Mücková a Peter Fraňo, víťazi Tatranskej Šelmy Ultra 2016, zdroj: FB page SSkyA
100 MKMK

Záver minulého týždňa patril 5. ročníku 100 míľ Krajom Malých Karpát. Na výber bolo viacero trás 207 km, 170 km a 135 km. Na štart sa postavilo 56 bežcov, do cieľa dorazilo 30. Z toho 25 junákov a 5 dievok.

Najdlhšiu 207 km/7500 m+ trať vyhral René Mráz s časom 32:30 hod. Druhý skončil Roman Babulic s časom 34:05 hod a tretí Jiří Helleší to mal za 35:15 hod. Prvá žena bola Anna Orsi s časom 51:05 hod.

Strednú 170 km/6000 m+ trať vyhral Martin Hlaváč s časom 38 hod. Druhý bol Ondrej Miklánek s časom 40:55 hod a tretí Pavel Příhoda to mal za 43:10 hod. Prvá žena bola Evka Zborníková s časom 38 hod a druhá Katka Janechová s časom 43:10 hod.

„Najkratšia“ 135 km/4500 m+ trať mala víťaza Jozefa Veverku s časom 24:30 hod, druhý bol Bohuš Leysek s časom 25:35 hod a tretie delené miesto dosiahli Peter Kováč a Dušan Miezga s časom 31:50 hod. U žien vyhrala Hana Mahdalová za 31:40 hod a druhá skončila Petra Šenková za 39:55 hod. GRATULUJEME!

Expresky z hôr 25 - 100 Míľ Krajom Malých Karpát, zdroj: FB page Slovak Ultra Trail
Expresky z hôr 25 – 100 Míľ Krajom Malých Karpát, zdroj: FB page Slovak Ultra Trail
Štefan Karak

Štefan je známa firma. 🙂 Preto nás neudivuje to, čo opäť dosiahol. Je „finišerom“ Leadville Trail 100 RUN 2016. Trať dlhú 162 km/4800 m+ v americkom Colorade zvládol v čase 29:27 hod. Vo svojej vekovej kategórii obsadil krásne 6. miesto. Gratulujeme!

Expresky z hôr 25 - Štefan Karak, zdroj: stefan.karak.toptour.sk
Expresky z hôr 25 – Štefan Karak, zdroj: stefan.karak.toptour.sk
UTMB 2016

Všetky oči, hlavne tie ultratrailového charakteru sa sústreďujú na Mont Blanc (22 – 28. august 2016). UTMB je jeden z najväčších sviatkov horského behu – ak nie najväčší. 7500 bežcov, 87 národností, 5 tratí okolo Mont Blancu: UTMB 170 km/10 000 m+, CCC 102 km/6100 m+, TDS 119 km/7250 m+, PTL 290 km/26500 m+ a OCC 55 km/3500 m+, naprieč 3 krajinám: Francúzsko, Taliansko a Švajčiarsko.

Na trati budú hájiť naše farby títo Slováci:

utmb_SK

Ako sa im bude dariť, môžete sledovať tu (po zadaní ich štartovného čísla). Namotivovať sa na UTMB je možné zas vo videu nižšie.

Nová lezecká oblasť SALAMANDRA

SALAMANDRA, nová lezecká oblasť sa nachádza pri Lehote pod Vtáčnikom, okres Prievidza. Pod palcom ju má Jožo Vokov, 24. ročný nadšenec, ktorý túto oblasť od roku 2014 zveľaduje. Jožo vybudoval aj ferratu, chodníky a prístupové cesty – a to všetko hlavne zo svojich prostriedkov. Salamandra sa otvára 3. septembra 2016 (sobota). Bude sa súťažiť v lezeckom maratóne a downhille. Viac sa dočítate v článku, tu. Btw, musíme vyslať aj Tygra, na zdokumentovanie lezeckého fleku. 🙂

Čo sa dá v Tatrách stihnúť za dva dni …

Čo sa dá v Tatrách stihnúť za dva dni? Napríklad aj takéto tatranské reťazovky: Térynka,  Veľký Ľadový štít, Malý Ľadový štít, Sedielko, Priečne sedlo, Zbojníčka, Sedlo Prielom, Zmrzlá dolina, Sliezsky dom, Bilíková chata. Na parádu!!! 🙂

Kyseľ – otvorenie ferraty v Slovenskom raji

Ferrata HZS Kyseľ je od 19.8.2016 oficiálne otvorená. Je prístupná v období 15. jún až 31. október. Spodná časť tiesňavy Kyseľ bola po ničivom požiari v roku 1976 štyridsať rokov uzavretá. Nánosy sutín a dreva, ktoré sa do rokliny zosunuli z okolitých svahov síce zmenili jej pôvodnú tvár, ale vytvorili nové neopakovateľné scenérie. Roklina Kyseľ je najprísnejšie chráneným územím národného parku.

Jednodňové vstupné je 5 €, výnos bude použitý výhradne na účely ochrany prírody. Spolu so vstupenkou každý návštevník dostane podrobnú plnofarebnú skladačku o ferrate vo formáte A2, ktorá opisuje miesta ferraty, prírodné hodnoty tiesňavy a mnoho ďalších zaujímavostí o Kyseli . Ako to na ferrate vyzerá si môžete pozrieť v krátkom videu od Ivana Faltina.

A sme na konci, priatelia. Čaká nás slnečný víkend, tak ho naplno využite a smelo do kopcov! Vidíme sa na horách!